Harry Potter – Seçilmiş Büyücü (6)

Bir haftadan uzun bir zamandır izlemek üzere hazırlandığım film 15 Temmuz, Çarşamba günü Amerika ile aynı günde vizyona girdi.

Filmi İstinye Park AFM’de IMAX teknolojisiyle 3 boyutlu izleyebileceğimizi öğrenince film gününü Cumartesi’ye kaydırdık. Öğlen 14:20 seansı için saat 11’de yola koyulduk. Alışveriş Merkezi Gezginliğim zayıf-hatta hiç olmadığından daha önce hiç gitmemiştim İstinye Park’a. Ulaşım sandığımdan kolay oldu. Üsküdar’dan motorla Beşiktaş’a, eski Tansaş’ın önünden kalkan İstinye minibüsü ile de tam İstinye Park’ın önüne geldiğimizde saat 12’yi 5 geçiyordu.

Filmi 3 boyutlu izleme hayalimiz hayal olmuştu. Çünkü beklediğimizin aksine filmin yalnızca ilk 13 dakikası 3 boyutluydu. (Gerçi baş dönmelerim hala devam ettiği için bir yerde iyi de olmuştu.. Yoksa çoğu zaman gözlerimi kapatmak zornda kalacaktım :I ) 3 boyulu izlemek için İstinye’ye gitmek üstüne normalden 2 TL daha fazla vermek çok gereksiz geldi sonradan gözümüze ama “ara”sız sinema keyfi çok güzeldi…

2008 Kasım ayında gösterime girmesi planlanırken 2009 Temmuz’a ötelenmesi sanırım HP hayranlarının bu yoğun ilgi ve beklentisinin nedeni. Diğer filmlere göre daha karanlık, daha fazla geri dönüşler içeriyor, daha fazla aksiyon ve daha fazla merak içeriyor bu film… 7. filme taşıdığı sorularla birlikte..

Bu filmde Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda ara verdiği senaryo işini yeniden Steve Kloves üstlenmiş ve iyi de etmiş 🙂

Harry Potter6

Filmin açılış sahnesindeki “Muggle” dünyasındaki köprü yıkılma sahnesi, Snape’in ettiği “bozulmaz yemin”, Dumledore’un hatıralarını gösterme sahneleri, Voldemort’un çocukluğu, Aragog’un cenazesi, Felix Felices (şans iksiri), iksir kitabının sahibi “Melez Prens” (filmin sonunda Melez Prens’in kim olduğu ortaya çıkıyor) filmin akılda kalanlarıydı. Çocukların büyümesi ve ilk öpüşmeden daha fazlası hatta aşk üçgenleriyle HP’da ergenlik ateşi de sizi karşılıyor.

Merakım o kadar artmış durumda ki, 7. film “Ölüm Yadigarları” için 1 sene beklemeden önce kitabı mutlaka okumalıyım 🙂

http://harrypotter.tr.warnerbros.com/site/mainsite/index.html


Harry Potter ve Melez Prens (Harry Potter and the Half-Blood Prince)

  • Yönetmen: David Yates
  • Senaryo: J.K Rowling (roman) Steve Kloves (senaryo)
  • Oyuncular: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson
  • Müzik: Nicholas Hooper, John Williams
  • Türkiye’de gösterim tarihi: 15 Temmuz 2009
  • Yapım ve Dağıtım şirketi: Warner Bros. Pictures
  • Süre: 153 dakika
  • http://www.imdb.com/title/tt0417741/

 

Gezgin