Aşk – Elif Şafak

Aşk_Elif Şafak

“Aşksız geçen bir ömür beyhude yaşanmıştır. Acaba ilahi aşk peşinde mi koşmalıyım mecazi mi, yoksa dünyevi semavi ya da cismani mi diye sorma! Ayrımlar ayrımları doğurur…”(s.415)

Roman içinde roman, aşk içinde aşk anlatıyor Elif Şafak.. Kitap arkası yazıda da “Hayatlarımızın durgun gölünü dalgalandıran taş misali, yüzleşmek zorunda olduğumuz sıkıntılar, acılar… ve aşkın peşinde kat etmek zorunda olduğumuz zorlu yollar, ödediğimiz bedeller…”i anlatıyor bu kitap diye ne güzel tanımlamış.

Üniversite 2. sınıfta neyle, Mesneviyle ve Mevlevilikle tanışan benim için büyük bir meraktı bu kitap. 1240’lı yıllar Konya’sında Mevlana dönemi ile 2008 Boston (ABD)’de sıradan bir ailenin yaşamını harmanlayıp sunuyor bize. Biri günümüzde Boston-Amsterdam hattında, diğeri 13. yüzyılda Bağdat-Konya hattında ilerleyen 2 aşk hikayesini anlatıyor. Boston ve Konya arası yolculuk ise ustaca kurgulanmış ve işlenmiş. Kurgusunu, işleyişi, geri dönüşleri, öyküleri bağlayışıyla bir bütün olarak çok beğendim.  1240’ları farklı kişilerin bakış açılarından konuşturmuş Elif Şafak. Sadece Şems’in, Mevlana’nın gözünden değil her kademeden, her düşünüşten bakış da katmış. Bir sarhoş, bir dilenci, bir fahişe, Şems’in katili, bir cengaver, bir mutaasıp, Sultan Veled, Alaaddin, Kimya, Kerra bunlardan bazıları…

Ayrıca, not edilmesi, üzerinde düşünülmesi gereken pek çok yer var. İster istemez, kendi hayatınıza özetlenmiş göndermelerle dolu..  Şems’in “Kırk Kuralı”  tamamen kurgu da olsa, araştırmalarından harmanladıkları yazarın… Not edip, tekrar tekrar hatırlanmak istenen…

Her ne kadar Mevlevi felsefe çok yalın ve anlaşılır olsa da, onu aralayan şeylere ihtiyaç duyulabiliyor. Bu kitap, kurguyla varolanı bütünleştirip sunmuş. Mevlana’yı yeni keşfedenler içinse güzel bir başlangıç bence. Hep gölgede kalan Şems’i de tanıma fırsatı buluyoruz.. Şems öncesi ve sonrasında Rumi… Semanın ortaya çıkışı, evrenin ritmi, yalnızca varlıklıların ve devlet başkanının değil herkese – halka hitap etme yolunda adımları, içindeki şairin doğuşu…

Elif  Şafak’ın tasavvufa ilgisi yeni değilmiş, her kirabında birer parça tasavvuf işlermiş, ama bu kitabın oluşumunda 15 yıl boyunca 40 fırın ekmek tüketmiş kendi deyimiyle… Ama tezini Bektaşi ve Mevlevilik üzerine yazdığını yeni öğrendim ve şaşkınlıkla katmerlendi hayranlığım..

Elif Şafak bu kitabı İngilizce yazmış (İngilizce orijinali 2010’da yayınlanacakmış). Anadili Türkçe olan bir yazarın kitabının aslında Türkçe çevirisi okuduğumuz. Ama çevirmene kendisi de eşlik etmiş. Bir çeviri roman okumuş da olsam, bu romandan sonra gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki Elif Şafak son yılların en iyi romancılarından biri.. Sinan Çetin kitabı filme aktarmak istiyormuş… Ne güzel olur.. Şimdiden merakla bekliyorum..


Aklımda kalan cümleler (sadece bazıları):

“Onuncu Kural: Ne yöne gidersen git, -Doğu, Batı, Kuzey ya da Güney- çıktığın her yolculuğu içine doğru bir seyahat olarak düşün! Kendi içine yolculuk eden kişi, sonunda arzı dolaşır.” (s.117)

“Ebe bilir ki sancı çekilmeden doğum olmaz, ana rahminden bebeğe yol açılmaz. Senden yepyeni ve taptaze bir sen zuhur edebilmesi için zorluklara, sancılara hazır olman gerekir.” (s.117)

“Bana ya hakiki bir aşk ver – ver ki kurtulayım bu sıkıntıdan, sıkılmışlıktan – ya da beni öyle duyarsız yap ki hayatımda aşk olmayışını umursamayayım…Ya aşkı öğret bana, ya da aşkın yokluğuna üzülmemeyi.” (s.171)

“Yaşadığım hayatı değiştirmeye, kendimi dönüştürmeye hazır mıyım, diye sormak için hiçbir zaman geç değil. Kaç yaşında olursak olalım, başımızdan ne geçmiş olursa olsun, tamamen yenilenmek mümkün. Tek bir gün bile öncekinin tıpatıp tekrarıysa, yazık. Her an, her nefeste yenilenmeli”. (s.400)


Kitabın künyesi:          

AŞK

  • Yazarı: Elif Şafak
  • Yayınevi: Doğan Kitap
  • Basım Tarihi : 03 – 2009
  • ISBN : 978-605-111-107-0
  • Sayfa Sayısı : 420
  • http://www.elifsafak.us/

Gezgin