Bahçeşehir Üniversitesi Cafe’sinde yemek yemek veya yememek

Doğa Gezginleri yaklaşık 1,5 yıldır Çarşamba günleri sabit bir mekanda buluşur, toplaşır… Pazar günü yürüyüşe gidenler gidemeyenler bir araya gelir, şehir hayatından birkaç saatliğine de olsa uzaklaşırlar. Son 6 aydır buluşmalar bir hafta Anadolu yakasında, bir hafta Avrupa yakasında yapılsa da yaklaşık 1 yıldır değişmeyen yer Bahçeşehir Üniversitesi’nin halka açık cafesi olmuştur.

Beşiktaş sahilde, Üsküdar iskelesinin sağ tarafında, Beşiktaş İDO Deniz Otobüsü İskelesi’nin hemen önünde Büyük Türk Bayrağı’nın altında buluşulur, yazın bahçesi, çimleri ayrı bir güzel olur Boğaz’dan gelen esintiyle birlikte. Fiyatları makul olan bu cafede deniz kenarında yemek yemek pahalı değildir. Ancak her güzelin kusuru olduğu gibi buranın da bir kusuru var. Her seferinde fark ettiğimiz, kendimizce önlem aldığımız ama bir süre gitmediğimizde unuttuğumuz belki değişmiştir umudunda olduğumuz bir kusur: servisin yavaşlığı.

Siparişler dikkatli bir şekilde el bilgisayarına girilip mutfağa anında gönderiliyor. İçecekler hemen geliyor. Ancak iş yemeğe geldiğinde hizmet almak için 1 saat beklemeniz ve doğru siparişin getirilmesi için şanslı olmanız gerekiyor.

Masamızdan verilen 1 tost, 1 ton balıklı sandviç siparişi yaklaşık 1 saat sonra başarıyla getirilirken, 3 tavuk dürümden yalnızca 1 tanesi, içinde patates olmaması istenen 1 köfte dürüm ise patatesli olarak getirildi. Bu sırada 1 tavuk dürüm daha eklenmesi ile birlikte kalan toplam 3 dürümün gelmesi yarım saat daha aldı. Vakit kaybetmemek için aç kaldığında kan şekeri düşen ve agresifleşen iki kişi paylaştık o ilk gelen dürümü… ama diğerini iptal edip bir ders vermek istedik oradakilere… Ardından Üsküdar motor iskelesinin hemen karşısındaki Genç Büfe’ye gidip aldığımız sosisli sandviçleri Cafe’de yiyerek sessiz doyma protestomuzu da yapıp bir yandan da açlığımızı yatıştırıp hayatlarımızı kurtardık.

Cafe’nin eskiden bir şef garsonu vardı, tüm masaları dikkatle gözleyip garsonlarını yönlendiren… Onu göremedik, tatilde miydi, yoksa işten mi ayrıldı bilinmez, ama o da gidince iyice yavaşlamış her şey…

Siz siz olun, bu manzarası güzel, çimlere rahatlıkla bastığınız, İstanbul sıcağından kurtarılmış burada yemek yemeyin… Yalnızca bir şeyler için… Çay sadece 5 dakikada geliyor…

Gezgin