Sıcak Havalara İstanbul’da Yakalananlara…

Eylül, Ekim, Kasım                  –> Sonbahar

Aralık, Ocak, Şubat                  –> Kış

Mart, Nisan, Mayıs                  –> İlkbahar

Haziran, Temmuz, Ağustos    –> YAZ

ilkokuldan beri öğrettikleri gibi..

son yıllarda konuşulan; ozon tabakası delinmesi, sera gazı etkisi, küresel ısınma, mevsim dengesizlikleri…

Geçmişte mevsim normallerine uygun olarak ince giyinir, öğlen dışarı çıkmaz, balkonda oturur – geceleri sokakta oyun oynardık. Klima yoktu, vardıysa da lüks sayılırdı, çoğu evde yoktu.. Okullar tatil olunca zaten memlekete gider, yayla veya dağ serinliğinde geceleri yorgan örterdik…

Şimdi.. Yine ince giyiniyoruz, ya da ince giyindiğimizi sanıyoruz.. naylon karışımlı, içinde adlarını bilmediğimiz, numaralarla tanımlanan kimyasalları soluyoruz.. gündüz sokakta, geceleri evde, televizyon başındayız… iş yerlerinde ve evlerde o kadar alıştırdık ki kendimizi klimanın havayı iklimlendirmesine, vücudumuzun mevsim algısını değiştirdiğimizi farketmiyoruz.. çocuklarımızın memleketimizle bağı kalmadı, zaten kertenkele görünce korkarlardı.. hem özlerini tanımadılar, hem de serin yaz gecelerini..

Mevsim kayması var mı sahiden, yoksa biz mi değiştirdik algımızı?

Haftasonu İstanbul’da otobüsle “şurdan-şuraya” topu topu 5 dakikalık bir yolu giderken tam bir çileye döndü “sıcaklara İstanbul’da yakalanan insanlar”… Otobüsler eskisinden çok daha teknolojik ve konforlu olmasına rağmen otobüs şoförleri havalandırmayı inatla çalıştırmıyor. Kimi “sıcaklara İstanbul’da yakalanan insanlar” ise;

  • Su tasarrufuna duş almamakla katkıda bulunduğunu düşünüyor.

  • Ter kokusunun karşı cinsi en çok etkileyen koku olduğu bilgisinin yaz aylarında hükmünü yitirdiğini, aslında sadece ortaokulda kaldığını bilmiyor.

  • Deodorantların ozonu olumsuz etkilememesi için yeni teşvikler olduğunu, artık deodoratlarda kokusuz LPG olduğundan atmosferi daha az etkilediğimizi bilmediklerinden deodorant kullanmamayı iyi bir şey sanıyor.

Mevsim gayet normal, normal olmayan bizleriz…

Gezgin