Yaşayan Genç Tiyatro Efsanesi: Mert Turak

Uzunca bir aradan sonra merhaba!

5 Ocak 2013’te yılın ilk tiyatro oyununu izlerken geri dönüş yazımın konusu aklımda belirdi: MERT TURAK!

Aziz Nesin’in ilk olarak Radyo Oyunu olarak yazdığı “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” oyununu Üsküdar Müsahipzade Celal Sahnesi’nde izledim o gün. Oyun 1974 yılında aynı adla sinemaya da uyarlanmıştı. Sinema filminde Halit Akçatepe’nin oynadığı “Yaşar Yaşamaz” rolünü Mert Turak canlandırıyor.

Şehir Tiyatroları’nın tanıtım metninde “Yaşar, okula başlarken nüfus kaydına göre ölmüş olduğunu öğrenir. Bundan sonra hiçbir olayda da yaşadığını anlatamaz. Ama iş babasının vergi borcunu ödemeye gelince “resmen ölü” olduğunu söyleyip kurtulamaz da… Sevdiği kızla evlenemez, çünkü nüfusta kaydı yoktur. Babasından kalan mirası alamadığı gibi, yaşadığını ispat için başvurduğu bürokrasi girdabında kaybolur. Baba olur, oğlunu nüfusa kaydettiremez ve memura hakaretten düştüğü cezaevinde hayatı öğrenir. Büyük mizah ustamız Aziz Nesin’in devlet-birey ilişkisini sorguladığı bu oyunda, “vatandaş” Yaşar’ın bürokrasi karşısındaki ezikliği anlatılıyor. Sonunun neden, nasıl, ne zaman, yaşanacağını merak ediyorsanız beklemeye gerek yok.” diyor..

Kenan Işık’ın yönetmenliği, Hasibe Eren, Tuğrul Arsever gibi İstanbul Şehir Tiyatrolarının değerli sanatçılarının katkıları çok büyük elbette… Ancak Mert Turak’ın performansını 15 gün arayla bambaşka rollerle izledikten sonra etkilenmemek elde değil.  Yıllar sonra güncelliğini hiç kaybetmeyen bir metni ustaca yorumlayan tüm ekibin emeğine sağlık.

Oyunun bazı sahnelerinin gereksiz yere uzadığını söylemezsem eksik yorumlamış olurum… Oyunun sonunda ayakta alkışlamanın ve “bravo”ların yetmediğini hissettiğim ender performanslardandı…

Mert Turak’ı 22 Aralık 2012’de, yılın son tiyatro oyununda da izlemiştik…

Şehir Tiyatroları’nın tanıtım metninde “Bir kabare aktristi ile Amerikalı bir yazarın kısa ömürlü aşkı ve onları kuşatan büyük toplumsal kaos. 1931 yılı, Berlin Bir yanda faşizmin tırmanışıyla süre giden huzursuzluk ve açlık; diğer yanda yalnızca eğlence ve para peşinde küçük burjuvaların kendi kabuklarındaki umursamaz yaşam. Kült müzikaller sınıfında yer alan Kabare,1972’de beyaz perdeye aktarıldığında 8 Oscar kazanmış ve “Tüm Zamanların En İyi Yüz Filmi” listesine girmiştir.” diyor..

Öte yandan; tam bir Mert Turak efsanesi diyebilirim… Kabare’de rol alan kadın sanatçıların (Özge Borak dışında) görsel inandırıcılığı ne yazık ki yoktu. Elbette bu mankenleri sahnede görme isteği değil, ama biraz daha özen… (Aynı şey erkek sanatçılar için de geçerli elbette).. Oyun Kabare olunca, koreografi beklentim yüksek olduğundan sanırım, pek memnun edici değildi… Eşzamanlı mekanlarla sahneler zenginleştirilmiş. Aslına bakarsanız , sadece Mert Turak’ın (emcee karakteri) oyunculuğunu izlemek için bile oyuna gidilebilir.

Tiyatrocu Hamdi Gültekin’in 2003 yılından bu yana pürdikkat takip ettiği hatta hiçbir oyununu kaçırmadığı Mert Turakın, tiyatro yolculuğu hakkında “Aktör Mert Turak” diye bir kitap yazdığını öğrendim, okunacaklar listesine aldım bile..

Tiyatro sahnelerinde ki başarılarının yanı sıra dizilerde de boy göstermiş ama ne hikmetse elini attığı dizi yayından kalkmıştır. Kimileriniz onu Yılan Hikayesi, Cesur Kuşku, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Başrolde Aşk, Babalar ve Evlatlar adlı TV Dizilerinden, Gece Martıları, Hamileyim Hamile isimle filmlerde de hatırlıyordur… Ama sahne performansı bambaşka bir şey malumunuz..

Mert Turak’ın sahnede varolmak için yaratılmış özel insanlardan olduğuna düşünüyorum.  Yaşar ne yaşar ne yaşamaz’da da Kabare’de de büyülenerek ayrıldık salondan… Her hafta başka bir oyunla sahnede yer almak inanılmaz bir emek… her birinde birbirinden alakasız karakterleri canlandırıp ve hepsini de mükemmel oynamak (ki bir noktadan sonra onun dünyaya bu karakteri oynamak için getirildiğine inanıyorsunuz) sonra başka bir oyununu seyrettiğinizde orada da aynı izlenimi edinince geriye kendisini oyun sonunda ayakta alkışlamak kalıyor..

Not: Ateşli Sabır’da da oynuyor kendisi… Bir sonraki izleyeceğim oyun da o olacak bu durumda 🙂

Gezgin