New York New York (1)

Geç kalmış bir yazı, hiç yazılmamış olandan iyidir. Öyle değil mi yoksa?

Geç kalmış yazıları yazmaya New York’la başlamak istedim. Geçen sene bu zamanlar planlamaya başladığımız, Kurban Bayramı (Ekim 2013) tatilimizle… Şu sıralar New York gezisi planlayanlar da dönüp bakarlar hem.

2013.10.16_New York (389)Geçen sene bu zamanlar yüksek lisans için bütçe onayım gelmiş, başvurumu yapmış, mülakat sürecimi tamamlamış ve kabul almıştım. Okul 29 Temmuz’da başlayacaktı (6 Eylül 2014’te de bitecek).. 2013 yılında yıllık iznimi okulun iki haftalık kamp döneminde kullanacağım (kullandığım) için tatil şansımız bayrama kalmıştı.

ODTÜ Klasik Türk Müziği Topluluğu’nun bende bıraktığı en değerli şeylerden/kişilerden biri – dostum, “hani”cim Columbia Üniversitesi’nde yaptığı yüksek lisansı nedeniyle New York’taydı (1 Haziran 2014’te ülkeye döndü bile). İlk önce ona 13-19 Ekim döneminde müsait olup olmadığını sorduk; ki o paralelde, vize başvurumuzu, uçak biletimizi ve kalacak yeri müsait değilse kalacak yerimizi ayarlayalım. “Hani”cimden gelen sımsıcak yanıtın ardından hızla uçak bileti araştırmalarımıza başladık.

Adioscard kampanyasıyla worldpuanla bilet almak

Son birkaç senedir olduğu gibi Adioscard yine bayram dönemi için kampanya yapmış, 499 TL karşılığındaki puana 1 kişilik gidiş-dönüş ABD bileti alınabiliyordu.. Yani puanımızı yaklaşık 5 katı değerinde kullanabilme fırsatımız vardı. 2 kişi gitmek istediğimizden ve o kadar birikmiş puanımız olmadığından avanspuan kullanacaktık, ama kullanabileceğimiz avanspuan da yetmiyordu. Kampanya bitene kadar 5 gün içerisinde eşimin puanlarını bana devretmesi (AVM içindeki bir banka şubesinden haftasonu başvurusunu yaparak), kart limitimin artırılmasını talep etmem ve dolayısıyla daha fazla avanspuan kullanabilmem, uçak biletlerinin kampanyada alabileceğimiz tutarı aşmaması koşullarının aynı anda tamamlanması gerekiyordu. Neyseki tüm bunları zamanında tamamlamış ve biletimizi puanlarımızı kullanarak ve borçlanarak almıştık! British Airways ile 13 Ekim’de Londra aktarmalı gidecek, 19 Ekim’de yine Londra aktarmalı dönecektik. Üstelik alan vergisi bile ödemeden!

Konaklama Önerileri

“Hani”cimin müsait olmasıyla konaklama için alternatif arayışlarımız olmadı. Manhattan’da Upper West Side’da metro istasyonuna (1 Nolu Kırmızı Hat, 110 St durağı), Hudson nehrine, Columbia Üniversitesi’ne yakın bir konumda, Newyorker gibi kalma şansına sahip olduk.

New York metro ağı muhteşemliği ve kolay (en azından bize kolay geldi). Nerede kalırsanız kalın ama mutlaka metroya erişiminiz yakın olsun. Çünkü bizim gibi her ne kadar yürüyerek gezmeyi seviyor olsanız ve çoğunlukla yürüyerek gezseniz de, enerjinizi verimli kullanmak ve metro kullanımı şart. Önerim Manhattan’da kalmanız. Upper Side daha makul fiyatlıdır, Lower Side daha bir Downtown / şehir merkezi, iş yerleri, turist cazibe noktaları sebebiyle daha pahalı.. Brooklyn, Queens, Bronx ya da New Jersey’de kalabilirsiniz elbete. Ama zaten kısıtlı zamanınız varken ve çoğunlukla Manhattan’da olacakken yollarda çok da zaman kaybetmenin bir anlamı yok bence.

(Bir sonraki yazı: ABD Vizesi Almak)

Gezgin