1

Kitap Okumaya Taze Başlayacaklara Kitap Önerilerim – 1

Gerek blogumda, (özellikle de) gerek sosyal medya hesaplarımda son zamanlarda yaptığım paylaşımlarım sonrası aldığım geri bildirimler beni çok mutlu ediyor. Kitap konusunda uzman, editör, vs olmanın çok çok uzağında olan, kıyısında dahi olmayan benim gibi okumayı seven birini aldığım geri bildirimler çok mutlu ediyor.. Bunların en etkileyici olanları, okumayı bu yıl öğrenen dostum İdil’den gelmişti: “Çok güzel örnek oluyorsun!”, “Artık gece yatmadan önce kendim kitap okuyorum”, Biliyor musun, bu hafta ben de tam 3 kitap bitirdim”..

Bunun dışında pek çok arkadaşımdan onları teşvik ettiğime dair aldığım mesajlar beni hayli mutlu ediyor.. Şimdi bunlara bir yenisi eklendi: “Hangi kitapları önerirsin?”

Doğrusu kitap önermek güç bir konu.. Hele bu soruyu soran kişinin daha önce ne okuduğunu, neleri okumayı sevdiğini gibi temel şeyleri bilmediğim zaman.. Örneğin annem ne bulursa okur. Yarım da bırakmaz, mutlaka okur.. Babam ise Türk yazarların kitaplarını sever, kişi ve yer isimlerini kaybolmadan takip edebildiği için..

Daha önce fazlaca kitap okumadığını belirten kişiler için yazmak istedim bu yazıyı. Ona göre değerlendirin lütfen… Ve sizin önerilerinizi de yorum olarak ekleyin…

***

“İyi polisiye, iyi edebiyattır”… Dolayısıyla polisiye okumakla başlamak en güzeli.

  • Türk yazarlarda “Ahmet Ümit” ve tüm kitapları ilk sırada yer alır. Ama “Patasana” ile başlamak bence en güzeli…

Patasana

  • Yabancı yazarlarda “Jean C. Grangé”… “Kızıl Nehirler” ile başlanabilir.. “Arthur C. Doyle”un “Sherlock Holmes” serisi ya da..

Kızıl Nehirler Sherlock Holmes

Çocuk kitabı gibi görünen, ama herkesin okuması gereken birkaç kitap var bence: “Küçük Prens” ve “Martı” bunlardan..

Küçük Prensmarti-jonathan-livingston

 

 

 

 

 

 

Ayrıca Usta kalemlerden masallar’ı da es geçmemek lazım.. Örneğin Ahmet Ümit’in masal kitapları.. Hem çok akıcı, hem de (varsa) çocuklarınıza da okuyabilirsiniz..

Ahmet Ümit - Masal Kitabı2 Ahmet Ümit - Masal Kitabı1

 

 

 

 

 

 

Haydi deyince ilk aklıma gelen kitap okumayı sevdirir kitaplar ve yazarları ise:

  • Khaled Hosseini: Uçurtma Avcısı, Bin Muhteşem Güneş
  • Buket Uzuner: Kumral Ada Mavi Tuna, Uzun Beyaz Bulut Gelibolu
  • Elif Şafak: Baba ve Piç, Aşk
  • Zülfü Livaneli: Serenad, Mutluluk

Gezgin